کوشک - معماری پایدار
کوشک - معماری پایدار مرجع تخصصی دکوراسیون داخلی, مبلمان, مصالح ساختمانی, بازسازی ساختمان, طراحی نما

ساخت بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی !!

0 5

بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی

بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی
بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی

آمریکایی ها هر ساله حدود ۸.۶ میلیارد شیشه آب مصرف می کنند. در بین آنها، فقط ۱ شیشه از ۵ شیشه بازیافت می شود. خوشبختانه، تعدادی از دانشجویان دانشگاه MIT، یک راه حل برای این مشکل پیدا کرده اند، که شامل استفاده از بطری های پلاستیکی برای تقویت بتن می باشد. از آنجا که روش این اختراع جدید، باعث می شود که بتن مقاومت بیشتری نسبت به بتن های موجود داشته باشد، بزودی می تواند جایگزین روش های موجود برای ساخت ساختمان ها و پیاده روهای مقاوم تر شود. یعنی استفاده از بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی !!!

طبق مطالعاتی که در مجله ی Waste Management منتشر شده است، دانشجویان MIT یک روش برای تولید بتن را که تا ۲۰ درصد قوی تر از بتن معمولی است، کشف کردند. ابتدا، پوسته های پلاستیکی را در معرض مقدار کمی اشعه ی بی ضرر گاما قرار می دهند، سپس، آن را بصورت پودر در می آورند، بعد آن را به ملات بتن اضافه می کنند.

پیامد های این کشف :

این کشف پیامدهای گسترده ای دارد. زیرا بتن دومین ماده ای است که بطور گسترده در زمین مورد استفاده قرار می گیرد (اولین ماده آب است). گزارش های MIT News نشان می دهد که حدود ۴.۵ درصد از انتشار گازهای کربن در جهان، بوسیله ساخت بتن تولید می شود. با جایگزینی قطعات کوچک بتن با پلاستیک بازیافت شده، پیامدهای منفی صنعت سیمان در محیط زیست، کاهش می یابد.

بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی
بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی

روش جدید کشف شده نیز باعث می شود که میلیون ها بطری آب و بطری های نوشیدنی، بازیافت شوند. Michael Short استادیار گروه علوم و مهندسی هسته ای MIT، می گوید: “مقدار زیادی پلاستیک وجود دارد که هر ساله روی کره زمین، انباشته می شود. تکنولوژی ما سبب جمع آوری بطری های پلاستیکی برای بازیافت و استفاده در ساخت بتن می شود، که باعث کاهش تولید دی اکسید کربن می شود. Carolyn Schaefer و Michael Ortega دو دانشجوی MIT، امکان استفاده از بتن مسلح پلاستیکی را بعنوان بخشی از پروژه طراحی سیستم های هسته ای خود، مورد بررسی قرار دادند. در آینده، این تیم قصد دارد اثرات انواع مختلف پلاستیک ها و مقدار متفاوت تابش گاما را بر کیفیت و استحکام بتن، آزمایش کند.

تاکنون آنها به این نتیجه رسیده اند که جایگزین کردن ۱.۵ درصد بتن با پلاستیک بازیافت شده که در معرض تابش گاما قرار گرفته، بطور قابل توجهی استحکام بتن را بهبود می بخشد.

بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی
بتنی مقاوم تر با شیشه های پلاستیکی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + پنج =